Jaké výhody má LED žárovka

Nejprve je nutné si říci, na jakém principu LED žárovka, tedy Světlo emitující zářivka (z anglického Light Emitting Diode) funguje a jaké jsou její vlastnosti. Je také dobré zmínit, čím se liší od té klasické.lampy s LED svítidly

Ta má typický hruškovitý tvar a je vyrobena ze skla. Uvnitř je vakuum, ve kterém jsou drátky, které se v důsledku elektrického výboje rozžhaví tak, že vydávají záři. Vakuum zabraňuje tomu, aby se vytvořil oheň, neboť za nepřítomnosti kyslíku plamen vzniknout nemůže.

Naproti tomu svítidlo typu LED může mít prakticky jakýkoliv tvar. Jejich vnitřek je naplněn plynem, který se v důsledku probíhajícího elektrického náboje rozžhaví. Na podobném principu fungují klasické sodíkové lampy, na které můžeme ještě dnes někdy narazit.

Z výše uvedeného je ihned patrný rozdíl. Zatímco dráty se rozžhaví prakticky ihned, plynu chvíli trvá, než začne svítit plnou silou. A to byl největší problém prvních modelů, alespoň co se využití v domácnosti týče. Málokomu se chtělo čekat až deset minut, než jim světlo začne svítit naplno. A často ani v dané místnosti těch deset minut ani nepobyli.

V dnešní době je však tato technologie vylepšena tak, že i tento typ svítidel dosáhne plného jasu prakticky okamžitě. Dosáhlo se toho tím, že se nádoba, ve které byl plyn, rozčlenila na více částí, ve kterých každá má svou výbojku. Plyn se tedy rozžhaví podstatně rychleji a plného světla dosáhnete prakticky okamžitě.

Tím, co není na první pohled patrné, je fakt, že tento typ zářivek je mnohem úspornější. Nepotřebuje totiž tolik elektřiny, kolik jí je potřeba pro výboj nutný k rozžhavení drátů v běžné žárovce. Tím pádem tedy ušetříte peníze za elektřinu, což se vždy hodí.řada rozsvícených lamp

Opomenout nelze ani fakt, že vydrží podstatně déle, než je bude třeba vyměnit. Což samozřejmě opět znamená, že ušetříte další peníze, neboť nebudete muset tak často kupovat novou žárovku. Když to tedy vezmeme do důsledku, svítidla typu LED znamenají úsporu peněz hned na několika frontách.

Je tedy jasné, že v současné době se jejich koupě vyplatí, neboť jsou konstrukčně i funkčně lepší, než staré žárovky. Ovšem nikde není psáno, že za pár let nepřijde ještě lepší a výkonnější systém. Musíme jen počkat, a uvidíme.