Podpořit jak fyzické, tak i duševní zdraví je nutné i v případě, že vzhledem k tělesnému postižení je potřeba používat k pohybu invalidní vozík. V současné době je možné provozovat sporty nejen na amatérské úrovni, ale s dobrým vybavením je možné se přihlásit do národních soutěží. Protože pohybem se nejen zlepšuje kvalita života, ale rovněž i radostná nálada. U adaptivních sportů dochází k minimálnímu přizpůsobení a praktikovat se dají jak rekreačně. Tak mohou posunout zdravotně postiženého sportovce k účasti na paralympijských hrách. Invalidní vozíky lze vybavit nejen specifickými pomůckami, ale dodržet lze i potřebný design. Který jim dodá originální vzhled.

Na vozíčku se hraje i bowling

Mezi nejpopulárnější adaptivní sporty na vozíčku patří basketbal. Který vyžaduje dobrou fyzickou kondici hráčů. Protože se provozuje na klasickém hřišti. Se stejným rozměrem, tak i výškou koše. Stejně jako u basketbalu klasického. Sportovní vozíky mívají pět koleček. Dvě velká na zadní straně, dvě malá vepředu a páté, protilehlé, zajišťuje potřebnou rovnováhu a bezpečnost. Rovněž cyklistika, především během letních měsíců, bývá vhodná i pro postižené osoby. Které jezdí buď na kombinovaném vozíku s přídavným pohonem. Anebo na kole handbike. Ruční pohon umožňuje provozovat rekreační cyklistiku. A pokud zdravotní kondice dovolí i cyklistiku závodní. Spojit pro volnočasové aktivity lze i oba modely, které mohou být ve formě hybridní, ruční a i plně poháněnou verzí.

Na vozíku do přírody

Na vozíku lze úspěšně hrát i tenis. I v tomto případě se hraje na kurtu klasické velikosti a upravována není výška sítě. Jediné, co mají zdravotně postižení hráči jiné, jsou rakety. Speciálně upravené vozíky využívají především vrcholoví sportovci. Kteří se často zúčastňují mezinárodních soutěží. Stejně jako příznivci ragby. Které má již rovněž dlouhou tradici. Pokud se rozhodnete pro hokej, bud potřeba se rozhodnout mezi dvěma kategoriemi. Buď lze tento sport provozovat na manuálním vozíku. Anebo na invalidním elektrickém. Rovněž i hole se liší. Buď klasická ruční, anebo s T-tyčí, která je umístěna v přední části vozíku. 

Similar Posts